تصفیه آب

هر آنچه باید درباره تصفیه آب بدانید

تصفیه آب

از سالیان پیش خط لوله کشی آب آشامیدنی، در جهت تصفیه آب، در سراسر کشور راه اندازی شد. با این حال در چند سال اخیر، دانشمندان متوجه شدند که علت بسیاری از بیماری ها، مصرف آب آلوده بوده و نیاز به روش هایی برای از بین بردن آلودگی ها از آب، یک امر اجتناب ناپذیر است. سال ها بعد، آن ها دریافتند که حتی کلر که برای پاکسازی آب از آن استفاده می شده نیز، خود باعث بیماری هایی مانند رسوب در کلیه و مثانه و .. می شود.

امروزه دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که هر چقدر هم دستگاه های تصفیه، به روز و با کیفیت باشند و تمام مناطق، از آب لوله کشی شهری بهره ببرند، باز هم احتمال آلودگی آب بسیار بالاست. چرا که لوله کشی ها بعد از گذشت چند سال فرسوده شده و در نتیجه باعث آلودگی آب می شوند. این احتمال نیز وجود دارد که لوله کشی ساختمان هایی که در آن مشغول زیستن هستیم، از کیفیت نامرغوبی برخوردار باشند و دچار زنگ زدگی و.. شوند.

تمام این عوامل باعث شد تا رفته رفته دستگاه هایی که عمل تصفیه آب را انجام می دهند، بخش مهمی از لوازم ضروری هر خانه و کاشانه ای به حساب بیایند. ما در این مقاله قصد داریم به شرح روش های تصفیه و دستگاه های تصفیه کننده آب بپردازیم تا شناخت بیشتری نسبت به آن ها بدست آوریم.

 

انواع روش های تصفیه آب

با پیشرفت علم و دانش در سراسر دنیا، روش ها و تکنولوژی های مختلفی برای تصفیه کردن آب به وجود آمده که ما در این مطلب با مهم ترین آن ها آشنا خواهیم شد.

 • روش تبادل یونی (IX):

روش تبادل یونی تصفیه آب

در این روش یون های نامطلوب آب، توسط یک ماده تبادلگر یون (که می تواند رزین های متخلخل یا بعضی از نانو مواد باشد)، با یونی دلخواه تبادل می شوند. روش تبادل یونی، برای گرفتن سختی آب و تولید آب خالص با درجه بالا، مورد استفاده قرار می گیرد. از متداول ترین کاربرد های این روش، نرم سازی آب شهری است، به طوری که یون های منیزیم و کلسیم موجود در آب سخت را با یون های سدیم جایگزین می کنند. روش تبادل یونی، در صنایع غذایی، فلز سازی، تصفیه فاضلاب، بخشی از سیستم آب شرب و.. قابل استفاده می باشد.

 • روش الکترودیالیز معکوس (EDR):

الکترودیالیز معکوس، از جمله فرآیندهای غشایی بوده که معمولا برای جداسازی یون ها و ذرات معلق جامد از آب های شور سطحی و دریا مورد استفاده قرار می گیرد. عملکرد این فرآیند به این شکل است که به وسیله ی جریان الکتریکی که به الکترودها داده می شود، حرکت یون ها اتفاق می افتد. این میدان الکتریکی باعث می شود که یون های مثبت به سمت کاتد و یون های منفی به سمت آند حرکت کنند. اما آنیون ها اجازه ی عبور از غشاء تبادل آنیونی و کاتیون ها اجازه ی عبور از غشاء تبادل آنیونی را ندارند.
 • روش های فیلتراسیون:

فیلتراسیون آب، فرآیندی در جهت حذف یا کاهش غلظت ذرات معلق از جمله باکتری ها، جلبک ها، ویروس ها، قارچ ها و همچنین سایر آلاینده های شیمیایی و بیولوژیکی نامطلوب از آب آلوده برای تولید آب سالم و تمیز است. در واقع، مواد جامد معلق، توسط آب تصفیه کن های فیلتراسیون جداسازی خواهند شد. بر همین اساس، به فرایندی که در آن مواد معلق جامد، در اثر عبور از یک محیط متخلخل جدا می شوند، فرایند فیلتراسیون گویند. روش فیلتراسیون خود دارای چند نمونه است که شامل موارد زیر می شود:

 • روش اسمز معکوس (RO):

اسمز به فرآیندی در طبیعت گفته می شود که در آن آب شیرین کشش زیادی به سمت آب شور با املاح زیاد دارد. این مساله بارها در طول روز در کلیه های انسان رخ می دهد که در طبیعت نیز می توان آن را در فرآیند جذب آب از زمین توسط ریشه درختان مشاهده کرد. اسمز معکوس دقیقا عکس این فرآیند را انجام داده و در آن آب شور با فشار به سمت آب شیرین حرکت نموده و یون و املاح موجود در آب توسط غشای نیمه تراوا حذف می گردد. این روش را در مواقعی می توان استفاده کرد که نیاز به کاهش میزان نمک آب وجود دارد. اسمز معکوس یک فرآیند فیزیکی جداسازی است که در این فرآیند، جریان آب خام به دو جریان آب محصول و جریان آب تغلیظ شده تقسیم خواهد شد. به جریان غلیظ تر، آب شور و یا دور ریز نیز می گویند.

در این فناوری از فیلتری با نام ممبران استفاده می شود که معمولا از جنس پلی آمید تولید می گردد. این فیلتر دارای منافذ بسیار کوچکی است که فقط ذرات کوچک تر از ۰.۰۰۰۱ میکرون می توانند از آن عبور کنند. فیلتر ممبران قابلیت حذف آلاینده های شیمیایی، نیتریت و نیترات، جیوه، سرب، نمک و سایر ناخالصی های آب را دارد.

مقایسه روش های تصفیه آب فیلتراسیون و اسمز معکوس

انواع دستگاه تصفیه آب

دستگاه های تصفیه کن آب، به سه گروه «خانگی»، «صنعتی» و «نیمه صنعتی» تقسیم می شوند، که در ادامه به طور مختصر به هر کدام از آنها خواهیم پرداخت.

دستگاه تصفیه آب خانگی

دستگاه های آب تصفیه کن خانگی، انواع مختلفی دارند که از طرح ها و روش های فیلترینگ گوناگونی پیروی می کنند. طراحی این دستگاه ها به گونه ای است که مناسب برای روی کابینت، میز آشپزخانه و زیر سینک ظرفشویی هستند. برخی از آن ها از ظاهر زیبایی برخوردار بوده، مانند رومیزی ها؛ چرا که باید با سایر وسایل آشپزخانه مانند ماشین ظرفشویی، ماشین لباسشویی، فر، یخچال و فریزر و.. هماهنگی لازم را داشته باشد. در ادامه، انواع آب تصفیه کن های خانگی را ذکر می کنیم:

 

دستگاه تصفیه آب صنعتی

دستگاه های آب تصفیه کن صنعتی، از لحاظ ابعاد در سایزهای مختلفی هستند که با توجه به مکان مورد نظر، می توانید دستگاه مناسب خود را برگزینید. این نوع دستگاه ها، برای کاربردهای گوناگونی قابل استفاده هستند. کاربردهای آب تصفیه کن های صنعتی شامل موارد زیر می باشند:

 • تهیه و تولید آب مناسب جهت مصارف کشاورزی و گلخانه ای
 • تهیه و تولید آب مناسب جهت مصارف دام و طیور
 • تهیه و تولید آب مناسب در جهت فرایند ساخت دارو، لوازم آرایشی و بهداشتی
 • تهیه و تولید آب شرب از آب شور
 • تهیه و تولید آب مناسب جهت مصارف کارخانه های پتروشیمی، فولاد، رنگ سازی، کاغذ سازی، نساجی و ..
 • بازیافت پساب های صنعتی
 • تولید آب مناسب جهت مصرف نیروگاه های بخار و سیکل ترکیبی
 • تهیه و تولید آب مناسب دستگاه های دیالیز بیمارستان ها

 

دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی

دستگاه آب تصفیه کن نیمه صنعتی، از لحاظ ابعاد از تصفیه کن های خانگی بزرگ تر و از تصفیه کن های صنعتی کوچک تر است. کاربرد های این دستگاه ها شامل موارد زیر می شود:

 • شرکت ها و ساختمان های اداری
 • رستوران ها و کافی شاپ ها
 • آزمایشگاه ها، بیمارستان ها و صنایع دارویی
 • مجتمع های تجاری تفریحی
 • کارگاه ها و کارخانجات
 • ساختمان های مسکونی برای تصفیه یکباره آب کل منازل 

 

 

شرکت خانواده آب با بیش از ۱۲ سال سابقه درخشان، مفتخر است اعلام نماید که یکی از قدرتمند ترین تولید کنندگان و همچنین وارد کننده انواع دستگاه های آب تصفیه کن و لوازم جانبی آن ها، در کشور ایران به شمار می آید. محصولات این شرکت از بهترین قطعات ساخت کشورهایی چون آمریکا و تایوان بوده که تمام استاندارد های جهانی در آن ها پیاده سازی شده و دارایه تاییدیه از سازمان هایی مانند NSF و WQA می باشند.

شما می توانید جهت مشاهده قیمت انواع دستگاه ها و قطعات تولیدی و وارداتی این شرکت به بخش فروشگاه سایت واتر فامیلی مراجعه فرمایید. در صورت نیاز به مشاوره نیز، می توانید با شماره تلفن های ۰۷۱۳۷۳۳۳۳۳۳ و ۰۹۱۷۵۶۴۸۶۳۴ تماس حاصل نمایید.

سپاس از همراهی شما عزیزان

 

 

مطالب مرتبط:

1 نظر در “هر آنچه باید درباره تصفیه آب بدانید

 1. محمد گفت:

  بسیار عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *