تصفیه آب

همه چیز درباره دستگاه تصفیه آب رومیزی

دسته‌بندی نشده همه چیز درباره دستگاه تصفیه آب رومیزی

دستگاه تصفیه آب رومیزی یکی از زیباترین مدل های دستگاه تصفیه آب خانگی است که ما قصد داریم در این مقاله به معرفی آن بپردازیم. از سالیان دور دانشمندان متوجه شدند که علت بسیاری از بیماری ها، مصرف آب آلوده بوده و نیاز به روش هایی برای از بین بردن آلودگی ها از آب، از آن سال ها آغاز شد. سال ها بعد آن ها دریافتند که حتی کلر که برای پاکسازی آب از آن استفاده می شده نیز، خود باعث بیماری هایی مانند رسوب در کلیه و مثانه و .. می شود.

بالاخره در سال های اخیر دانشمندان به این نتیجه رسیدند که هر چقدر هم دستگاه های تصفیه خانه ها به روز و با کیفیت بوده و تمام مناطق، آب لوله کشی شهری داشته باشند، باز هم احتمال آلودگی آب بسیار بالاست. چرا که لوله کشی ها بعد از گذر چند سال فرسوده شده و باعث آلودگی می شوند. احتمال این نیز وجود دارد که لوله کشی ساختمانی که در آن زندگی می کنیم، از کیفیت نامرغوبی برخوردار باشد و دچار زنگ زدگی و.. شود.

این عوامل باعث شد تا کم کم دستگاه های تصفیه آب خانگی مانند مدل زیر سینکی، سرشیری، رومیزی و.. از وسایل ضروری هر خانه به حساب بیایند. ما در مقاله ای که درباره ی قیمت تصفیه آب خانگی نوشته شده است، به طور مختصر به شرح هر کدام از این دستگاه ها پرداخته ایم، اما در ادامه می خواهیم شناخت بیشتری نسبت به تصفیه آب های رومیزی پیدا کنیم.

دستگاه تصفیه آب رومیزی چیست و چه کاربردی دارد؟

معرفی و کاربرد دستگاه تصفیه آب رومیزی

دستگاه های تصفیه آب رومیزی انواع مختلفی دارند که از طرح ها و روش های فیلترینگ گوناگونی پیروی می کنند. طراحی این دستگاه ها به طوری است که مناسب برای روی کابینت و یا میز آشپزخانه هستند. این دستگاه ها معمولا از ظاهر زیبایی برخوردارند؛ چرا که باید با سایر وسایل آشپزخانه مانند ماشین ظرفشویی، ماشین لباسشویی، فر، یخچال و فریزر و.. هماهنگی لازم را داشته باشند. یکی از مزایای این سری از دستگاه های تصفیه آب این است که به دلیل تنوع در ظاهر آن ها، شما می توانید به راحتی دستگاهی را که متناسب با آشپزخانه و دیگر وسایل آن باشد را پیدا و خریداری کنید.

دستگاه تصفیه آب رومیزی از آنجایی که قرار است عضوی از وسایل آشپزخانه و در نتیجه در دید همگان باشد، باید در سایز مناسبی تولید شود که همین موضوع سبب کوچک بودن ابعاد اکثریت آن ها می گردد. نکته ای که در این باره وجود دارد این است که هر چه دستگاه کوچک تر باشد، مخزن آن نیز کوچکتر خواهد بود، در نتیجه تصفیه آب رومیزی شاید برای خانواده های کم جمعیت، گزینه مناسب تری به حساب بیاید.

از مزایای دیگر این دستگاه، قابل حمل بودن، راحتی در نصب و جدا نمودن آن است. به طوری که اگر برای مدتی در مکانی که تصفیه آب ندارد ساکن شوید، به راحتی می توانید دستگاه را با خود به آنجا برده، نصب و راه اندازی کنید. همچنین در زمان اسباب کشی به علت ابعاد کوچک و حمل آسان، درباره دستگاه تصفیه آب خود، دیگر نگران نخواهید بود.

 

دستگاه تصفیه آب رومیزی یا دستگاه تصفیه آب زیر سینکی

مقایسه دستگاه تصفیه آب رومیزی با دستگاه تصفیه آب زیرسینکی

برخی از افراد بر این باورند که تنها دستگاه های زیر سینکی مفید بوده و باقی دستگاه ها کارایی مفیدی ندارند؛ در صورتی که این تفکر کاملا اشتباه است. مقدار پاکسازی یک دستگاه تصفیه آب، به روش تصفیه آن دستگاه بستگی دارد و دستگاه های تصفیه آب رومیزی نیز می توانند مانند همتایان زیر سینکی خود، از بهترین روش های تصفیه بهره مند باشند. بهترین روش های تصفیه شامل روش اسمز معکوس و روش فیلتراسیون می شود که در ادامه به توضیح مختصری از کدام خواهیم پرداخت.

 • روش اسمز معکوس (RO):

اسمز به فرآیندی در طبیعت گفته می شود که در آن آب شیرین کشش زیادی به سمت آب شور با املاح زیاد دارد. این مساله بارها در طول روز در کلیه های انسان رخ می دهد که در طبیعت نیز می توان آن را در فرآیند جذب آب از زمین توسط ریشه درختان مشاهده کرد. اسمز معکوس دقیقا عکس این فرآیند را انجام داده و در آن آب شور با فشار به سمت آب شیرین حرکت نموده و یون و املاح موجود در آب توسط غشای نیمه تراوا حذف می گردد.

این روش را در مواقعی می توان استفاده کرد که نیاز به کاهش میزان نمک آب وجود دارد. اسمز معکوس یک فرآیند فیزیکی جداسازی است که در این فرآیند، جریان آب خام به دو جریان آب محصول و جریان آب تغلیظ شده تقسیم خواهد شد. به جریان غلیظ تر، آب شور و یا دور ریز هم گفته می شود.

 • دستگاه تصفیه آب رومیزی - روش اسمز معکوس

  روش فیلتراسیون:

روش فیلتراسیون خود دارای چند نمونه شامل موارد زیر می باشد:

فیلتراسیون آب فرآیندی جهت حذف یا کاهش غلظت ذرات معلق از جمله باکتری ها، جلبک ها، ویروس ها، قارچ ها و همچنین سایر آلاینده های شیمیایی و بیولوژیکی نامطلوب از آب آلوده برای تولید آب سالم و تمیز است. در واقع، مواد جامد معلق، توسط تصفیه آب های فیلتراسیون جداسازی خواهند شد. بر همین اساس، به فرایندی که در آن مواد معلق جامد، در اثر عبور از یک محیط متخلخل جدا می شوند، فرایند فیلتراسیون گویند.

دستگاه تصفیه آب رومیزی - روش های فیلتراسیون

نتایج بررسی ها در مورد روش های تصفیه، نشان از آن می دهند که روش اسمز معکوس و نانو فیلتراسیون، پاکسازی بسیار قوی تری نسبت به سایرین دارند که این روش ها در اکثر دستگاه های تصفیه آب امروزی مشاهده می شوند. در انواع مختلف دستگاه تصفیه آب رومیزی هم شاهد آن هستیم که در برخی از آن ها از این روش ها استفاده می گردد؛ درست مانند دستگاه های زیر سینکی. نکته ای که وجود دارد، تفاوت در تعداد فیلتر ها و مراحل فیلترینگ این دستگاه هاست. رومیزی ها معمولا دستگاه های تصفیه آب پنج مرحله ای بوده ولی زیر سینکی ها اکثرا دستگاه های تصفیه آب شش مرحله ای هستند.

تفاوت دیگری که بین دستگاه های رومیزی و زیر سینکی وجود دارد، در ظرفیت آب ذخیره در این دستگاه هاست. همانطور که پیش تر نیز اشاره شد، دستگاه های رومیزی برای جای گیری بر روی میز و کابینت طراحی می شوند که به همین دلیل، معمولا ابعاد نسبتا کوچکی دارند و این امر سبب کوچک بودن مخزن داخلی آن ها نسبت به مدل های زیر سینکی می شود.

 

مزایای دستگاه تصفیه آب رومیزی

مزایای دستگاه تصفیه آب رومیزی

تصفیه آب های رومیزی از مزایای بسیاری برخوردارند که در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد:

 • برای روی کابینت و میز طراحی می شوند، در نتیجه فضایی از داخل کابینت را اشغال نمی کنند.
 • ظاهر زیبایی دارند و در صورت هماهنگی با سایر وسایل، نمای مدرنی به آشپزخانه می دهند.
 • در بیشتر مدل ها فیلترها قابل تعویض هستند.
 • قابلیت حمل دارند.
 • نسبت به برخی مدل‌ های زیر سینکی ارزان قیمت‌ تر هستند.
 • اکثرا آب را در پنج یا شش مرحله تصفیه می‌ کنند.
 • به دلیل ابعاد کوچک، جای بسیار کمی را اشغال می کنند.
 • معمولا با یک دکمه وارد شبکه می شوند و مدام در شبکه نیستند.
 • بسیار ساده نصب و راه اندازی می‌شوند.

 

نکاتی که هنگام خرید دستگاه تصفیه آب رومیزی باید بدانید

فیلتر های دستگاه تصفیه آب رومیزی

 • معمولا فیلتر هایی که در تصفیه آب های رومیزی به کار می روند، تفاوت چندانی با فیلتر های تصفیه آب های زیر سینکی ندارند؛ ولی در برخی مدل ها مشاهده شده که فیلتر ها مخصوص همان مدل هستند و زمان تعویض فیلتر تصفیه آب آن ها که فرا رسد، احتمالا دچار مشکل خواهید شد. توصیه می کنیم در هنگام خرید به این نکته توجه نمایید.
 • بهتر است بدانید که دستگاه های تصفیه آب رومیزی باید قابلیت شیر پساب داشته باشند تا بتوانند پساب ها را به راه آب فاضلاب منتقل کنند. این یکی از ویژگی های بسیار مهم در یک دستگاه تصفیه آب به حساب می آید.
 • اکثر دستگاه های تصفیه آب رومیزی از پنج فیلتر برای تصفیه آب بهره می برند که مراحل اصلی تصفیه آب و ارائه آب با کیفیت را انجام می دهند.

انواع دستگاه تصفیه آب رومیزی در فروشگاه خانواده آب

شرکت خانواده آب مفتخر است اعلام نماید که یکی از قدرتمند ترین تولید کنندگان دستگاه های تصفیه آب خانگی اعم از رومیزی، سرشیری، سر دوشی و .. در کشور ایران به شمار می آید. دستگاه های تصفیه آب رومیزی این شرکت در انواع و ابعاد مختلف و از بهترین قطعات ساخت کشورهایی چون آمریکا و تایوان بوده و تمام استاندارد های جهانی در آن ها پیاده سازی شده است. شرکت خانواده آب علاوه بر تولید کننده، وارد کننده دستگاه های تصفیه آب و قطعات جانبی آن نیز می باشد. در ادامه لیست محبوب‌ ترین دستگاه های تصفیه آب رومیزی را جهت سهولت در انتخاب دستگاه مورد نیاز، قرار خواهیم داد.

جهت خرید و مشاهده قیمت دیگر دستگاه های تصفیه آب، می توانید به سایت فروشگاه واتر فامیلی به عنوان معتبرترین فروشگاه تصفیه آب در شیراز مراجعه نمایید. در صورت نیاز به مشاوره، با شماره تلفن های ۰۷۱۳۷۳۳۳۳۳۳، ۰۷۱۳۷۳۲۹۷۱۱، ۰۷۱۳۷۳۱۴۹۴۲ و  ۰۷۱۳۷۳۰۰۰۹۹ تماس حاصل فرمایید.

شرکت خانواده آب، ارائه دهنده انواع دستگاه تصفیه آب و لوازم جانبی آن، از همراهی شما عزیزان کمال تشکر را دارد.

 

 

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *