نمایش 1–12 از 69 نتیجه

نمایش سایدبار
نمایش 12 24 36

BEKOفیلتر یخچالی بلومبرگ

۱۵۵,۰۰۰ تومان

ست فیلتر تصفیه آب aqua family

۹۰,۰۰۰ تومان

ست فیلتر تصفیه آب aqua family

۹۰,۰۰۰ تومان

ست فیلتر تصفیه آب toray

۱۵۳,۰۰۰ تومان

ست فیلتر تصفیه آب toray

۸,۰۰۰ تومان

ست فیلتر تصفیه آب water family

۱۰۸,۰۰۰ تومان

ست فیلتر تصفیه آب water family

۱۰۸,۰۰۰ تومان

فیلتر الیافی ۲.۵*۱۰ اینج aqua

۲۱,۵۰۰ تومان

فیلتر الیافی ۲.۵*۱۰ اینج toray

۲۷,۰۰۰ تومان

فیلتر الیافی ۲.۵*۱۰ اینج water family

۳۰,۰۰۰ تومان

فیلتر الیافی ۲.۵*۲۰ اینچ ۱ میکرون

۲۲۸,۳۷۵ تومان

فیلتر الیافی ۲.۵*۲۰ اینچ ۵ میکرون

۲۳,۰۰۰ تومان

راهنمای خرید فیلتر تصفیه آب

فیلتر تصفیه آب

اگر به دنبال یک فیلتر تصفیه آب مقرون بصرفه و باکیفیت هستید، قبل از هرچیزی بهتر است این کالا را شناخته و اطلاعات کافی را در مورد انواع فیلترها و کاربرد آن ها کسب نمایید. برای این منظور، در ادامه ی مقاله با ما همراه باشید.

همانطور که می دانیم آب دارای ساختار مولکولی غیر معمول و جالبی است که می تواند بطور شگفت‌ انگیزی بسیاری از مواد را در خود حل کند. این مایه حیات بطور پیوسته در طبیعت در حال گردش بوده که این پروسه را چرخه‌ ی آب نام داده اند. در تمام این مراحل آلودگی‌ هایی وارد آب می‌ شوند که بخش عظیمی از آن ها توسط سیستم تصفیه آب شهری برطرف خواهند شد، اما با این وجود برخی از آن‌ ها تا مرحله‌ ی آخر باقی می‌ مانند و یا در طول مسیر به دلایل مختلف از جمله قدیمی بودن سیستم لوله‌ کشی و… به آب اضافه می‌ شوند.

در این راستا، برای حذف این آلودگی ها از آب، استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی، امری اجتناب ناپذیر می باشد. این دستگاه با استفاده از فیلتر‌های مخصوص خود آلودگی‌ های مختلفی نظیر سرب موجود در آب، میکروب‌ ها، رسوب، انواع پاتوژن‌ ها، کلر و مواد معدنی اضافه را برطرف می‌ کند. با از بین رفتن این آلودگی‌ ها، علاوه بر بهتر شدن بو و طعم آب، از بسیاری از بیماری هایی مانند سنگ کلیه و.. نیز جلوگیری می شود.

نکته ی دیگری که باید در نظر داشته باشید، دقت در زمان تعویض فیلتر تصفیه آب است. تجربه نشان می دهد، معمولا فیلترها حتی قبل از رسیدن به تاریخ انقضاء، توان تصفیه و فیلترینگ خود را از دست داده اند. چنانچه تعویض به موقع فیلتر را جدی نگیرید، علاوه بر اختلال در فرآیند تصفیه، سبب آسیب رسیدن به دستگاه شده و هزینه ی کم تعویض فیلتر، به هزینه گزاف تعویض قطعات دیگر بدل می شود. در صورت نیاز به آموزش تعویض فیلتر تصفیه آب می توانید به مطلب مرتبط با آن مراجعه نمایید؛ اما در ادامه ی این مطلب، با انواع فیلترها و کاربرد آن ها آشنا خواهیم شد.

انواع فیلتر تصفیه آب و کاربرد آن ها

فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی، نمونه های مختلفی دارند که هر کدام برای انجام کار مشخصی، طراحی و تولید می شوند. در این بخش، قصد داریم با هر کدام از فیلترهای دستگاه تصفیه آب و کارایی آن ها، آشنایی پیدا کنیم، اما قبل از آن، باید در نظر داشته باشید که دستگاه شما چند مرحله ای بوده و در آن از چه فیلترهایی استفاده شده است. اگر از این موارد اطلاعی ندارید، در وهله ی اول در این باره آگاهی لازم را کسب کرده و بعد به سراغ خرید فیلترها بروید.

در کشور ایران خوشبختانه اکثر افراد از دستگاه های تصفیه آب زیرسینکی استفاده می کنند. این دستگاه ها عموما از روش اسمز معکوس (RO) پیروی کرده که این روش تاکنون موثرترین روش تصفیه در سراسر دنیا شناخته شده است. این روزها معمولا زیرسینکی ها را دستگاه های تصفیه آب شش مرحله ای می دانیم، اما تا هشت مرحله ای نیز وجود دارند که ما در ادامه، تمام فیلترهای موجود را برای شما شرح خواهیم داد.

  •  فیلتر پلی پروپیلن (PP):

فیلتر پلی پروپیلن در تمام دستگاه ها در مرحله ی اول قرار دارد. این فیلتر یک فیلتر الیافی پلیمری با سطحی فشرده است که این سطح، سبب ایجاد حفره بر روی فیلتر می شود. الیاف به کار رفته در فیلتر به کمک حفره های موجود در آن، مانع از عبور ذرات معلق در آب مانند گل و لای، گرد و خاک، ماسه و زنگ آهن و.. خواهند شد. این فیلتر برای جلوگیری از ذرات بزرگ تر از ۱ الی 5 میکرون طراحی شده است. معمولا فیلتر پلی پروپیلن زودتر از سایر فیلترها نیاز به تعویض پیدا می کند.

فیلتر تصفیه آب - فیلتر الیافی

  • فیلتر کربن گرانول (UDF):

این فیلتر که در مرحله دوم قرار می گیرد، از کربن فعال دانه ای تولید می شود. فیلتر UDF قادر به حذف کلر، گوگرد و همچنین برخی آلاینده های شیمیایی نظیر تری هالومتان و گاز های حاصل از فعالیت میکروب ها در آب می باشد. این فرآیند باعث از بین بردن طعم نامطبوع و همینطور بوی بد آب و دهان خواهد شد. کارایی این فیلتر تصفیه آب، به نوع و کیفیت کربن فعال درون پوسته آن بستگی دارد که در بهترین نمونه ها از کربن بدست آمده از پوست نارگیل استفاده می شود.

فیلتر تصفیه آب - کربن گرانول

  • فیلتر کربن بلاک (CTO):

فیلتر کربن بلاک، فیلتر مرحله سوم است که در واقع مکمل فیلتر کربن گرانول خواهد بود. این فیلتر نسبت به فیلتر UDF قدرت بیشتری دارد و قادر به حذف ذرات 10 میکرون و بزرگ تر است. فیلتر CTO استوانه ای شکل و با رویه ی توری است که وظیفه اصلی آن، حذف کامل کلر و آلاینده های باقی مانده از فیلتر مرحله دوم می باشد. رفع کامل رنگ، بو و مزه نامطلوب آب، تنها با همکاری این دو فیلتر امکان پذیر می شود. بهتر است فیلترهای این ۳ مرحله را قبل از رسیدن به تاریخ انقضاء جایگزین نمایید تا آسیبی به فیلتر مرحله ی بعد وارد نشود.

 فیلتر تصفیه آب - فیلتر کربن بلاک

  • فیلتر ممبران (Membrane):

فیلتر ممبران، در واقع مهم ترین فیلتر دستگاه های تصفیه آب به شمار می رود. این فیلتر از چندین غشاء نیمه تراوا که در اطراف یک لوله ی پلاستیکی قرار گرفته اند، تشکیل شده است. حفره های فیلتر ممبران به قدری ریز هستند که تنها ذرات کوچک تر از ۰.۰۰۰۱ میکرون می توانند از آن عبور کنند. طراحی فیلتر ممبران به صورتی بوده که جز ذرات آب، هیچ یک از انواع نمک های معدنی و شیمیایی و دیگر املاح مضر مانند آرسنیک، نیترات، نیتریت و غیره نمی توانند از منافذ کوچک این فیلتر عبور کند. قیمت فیلتر تصفیه آب ممبران به دلیل عملکرد فوق العاده ای که دارد، معمولا در مقایسه با سایر فیلترها گرانبها تر است.

فیلتر تصفیه آب - فیلتر ممبران

  • فیلتر پست کربن (Post Carbon):

فیلتر پست کربن، فیلتر مرحله ی پنجم است. از آنجایی که سرعت خروجی دستگاه تصفیه آب به دلیل منافذ بسیار کوچک فیلتر ممبران، بسیار پایین می باشد، استفاده از مخزن تنها راه چاره این مشکل خواهد بود. در واقع، بعد از عبور آب از مخزن، فیلتر پست کربن بر سر راه آب قرار می گیرد و عمل تصفیه را انجام می دهد. علت استفاده از این فیلتر در دستگاه تصفیه آب، احتمال وجود رسوب، انگل، مواد پلاستیکی و یا هر ماده دیگری در مخزن است. در صورتی که طعم و بوی آب در مخزن تغییر کرده باشد، با عبور از فیلتر پست کربن، این مشکل رفع خواهد شد.

فیلتر تصفیه آب - فیلتر پست کربن

  • فیلتر مینرال (Mineral):

فیلتر مرحله ششم، مینرال نام گرفته است. همانطور که در مطالب فوق اشاره شد، فیلتر ممبران پاکسازی بسیار عمیقی انجام می دهد که احتمال از بین رفتن املاح مفید آب نیز وجود دارد. این فیلتر، در آخرین مرحله با افزودن مقدار محدودی املاح مفید به آب، کار دستگاه تصفیه آب را تکمیل می نماید. املاح مفیدی که اضافه می کند، شامل منیزیوم، کلسیم، سدیم، روی و.. می باشند که علاوه بر بهبود طعم و بوی آب، برای سلامتی بدن انسان نیز ضروری هستند. معمولا در دستگاه های تصفیه آب شش مرحله ای از فیلتر مینرالی که قابلیت تنظیم PH را نیز داشته باشد، استفاده می شود.

فیلتر تصفیه آب - فیلتر مینرال

  • فیلتر قلیایی (Alkaline):

در برخی از دستگاه های تصفیه آب، از فیلتر قلیایی به عنوان فیلتر مرحله ی هفتم استفاده می شود. این فیلتر، با قلیایی کردن آب، باعث تنظیم PH آب شده و در نتیجه کاهش احتمال بیماری هایی نظیر سرطان، قند خون، چربی خون، مشکلات گوارشی و همچنین کاهش روند پیری را به همراه خواهد داشت.

فیلتر تصفیه آب - فیلتر قلیایی

  • فیلتر فرابنفش (UV):

در فیلتر برای کشتن میکروب‌ ها، باکتری‌ ها و انواع ویروس‌ ها از نوعی اشعه فرابنفش استفاده می‌ شود. فیلتر فرابنفش فرآیند بسیار ساده و مؤثری دارد که بالغ بر 99.99 درصد از موجودات زنده در آب را از بین می‌ برد. اشعه UV توسط یک لامپ جیوه در دستگاه تولید می‌ شود و خطری برای سلامتی ندارد. برخی از دستگاه های تصفیه آب، از این فیلتر به عنوان فیلتر مرحله هشتم استفاده می کنند.

فیلتر تصفیه آب- فیلتر فرابنفش

جمع بندی

فیلتر تصفیه آب جزو ارکان اصلی یک دستگاه‌ تصفیه آب به شمار می‌آید. فیلترها را بهتر است قبل از رسیدن به تاریخ انقضاء تعویض نمود تا همچنان در فرآیند تصفیه آب تاثیر گذار باشند. عمر این فیلترها بستگی به مواد و املاح داخل آب و همچنین متوسط مصرف و سختی آب دارد. فیلتر پلی پروپیلن به عنوان اولین فیلتر در دستگاه های تصفیه آب خانگی وظیفه حذف ذرات جامد معلق در آب بزرگ تر از1 الی 5 میکرون شامل گل و لای و ماسه و غیره را به عهده دارد که با هدف بهبود کیفیت آب جهت مصرف و همچنین بالا بردن عمر فیلتر ممبران اسمز معکوس استفاده می شود. فیلتر کربن گرانول به عنوان فیلتر مرحله دوم دستگاه تصفیه آب مورد استفاده قرار می گیرد. این فیلتر از مواد کربن اکتیو تهیه و تولید می شود و با عبور آب از این فیلتر، رنگ، طعم و بوی نامطبوع آب اصلاح می گردد.

فیلتر کربن بلاک، فیلتر مرحله سوم دستگاه های تصفیه آب است و این فیلتر نیز از مواد کربن اکتیو تهیه و تولید شده که با توجه به قابلیت حذف ذرات 10 میکرون و بزرگ تر، قادر به بهبود کدورت آب جهت محافظت از فیلتر ممبران می باشد. فیلتر ممبران به عنوان مهم ترین فیلتر، در مرحله چهارم دستگاه تصفیه آب مورد استفاده قرار می گیرد. این فیلتر جهت حذف تمامی آلاینده های شیمیایی، بیولوژیکی و غیره به کار می رود. فیلتر پست کربن که فیلتر مرحله پنجم دستگاه تصفیه آب می باشد، در صورت وجود رسوب، مواد پلاستیکی ریز، انگل و غیره درون مخزن، موجب حذف آن ها می شود.

فیلتر مینرال نیز فیلتر مرحله ششم دستگاه های تصفیه آب خانگی است. این فیلتر پس از کاهش چشمگیر املاح مضر و مفید از آب در فیلترهای مراحل قبلی دستگاه، با افزودن املاح مفید و به مقدار مناسب همچون کلسیم، منیزیم و غیره به آب، باعث بهبود طعم آب تولیدی دستگاه تصفیه آب می گردد. فیلتر فرابنفش که در برخی از دستگاه های تصفیه آب از آن استفاده می شود، فیلتر مرحله هفتم است که وظیفه ی آن تنظیم PH آب می باشد. فیلتر مرحله هشتم، فیلتر فرابنفش نام گرفته است که عملکرد فوق العاده ای در حذف باکتری ها، میکروب ها و ویروس ها دارد.

شرکت خانواده آب، ارائه دهنده انواع دستگاه تصفیه آب خانگی، صنعتی و نیمه صنعتی و همچنین لوازم جانبی آن‌ها، از همراهی شما عزیزان کمال تشکر را دارد.

مطالب مرتبط: