مشاهده همه 7 نتیجه

نمایش سایدبار
نمایش 12 24 36

پمپ آب دستگاه تصفیه آب خانگی چیست و چه کاربردی دارد؟

پمپ آب

به طور کلی دستگاه‌های تصفیه آب که از تکنولوژی اسمز معکوس (RO) استفاده می‌کنند، دارای پمپ آب هستند که برق مصرفی این دستگاه‌ها، به دلیل وجود همین قطعه است و بدون پمپ، قادر به تولید آب تصفیه شده نیستند. جالب است بدانید، عملکرد این قطعه ارتباطی با آب خروجی ندارد و وظیفه‌ی آن تامین فشار لازم و دائمی برای فیلتر ممبران می‌باشد.
 ‌ ‌  ‌
عملکرد فیلتر ممبران، مهم‌ترین بخش از عملیات تصفیه آب به روش اسمز معکوس به حساب می‌آید؛ چرا که این فیلتر که حاصل تکنولوژی و دانش روز دنیاست، می‌تواند ذرات کوچک‌تر از ۰.۰۰۰۱ میکرون را از آب جدا و در سطح مولکولی آب را تصفیه کند. عبور آب از فیلتر ممبران حتی با فشار معمول آب لوله‌کشی شهری امکان‌پذیر نیست و نیازمند نیرویی برای تامین این فشار است و در صورتی که فشار مورد نیاز آن تامین نشود، دستگاه با افت فشار مواجه شده و آب در فیلتر ممبران تصفیه نخواهد شد.
‌    ‌
در واقع، دستگاه‌های تصفیه آب اسمز معکوس، با استفاده از اختلاف فشار پاکسازی آب را انجام می‌دهند که به همین دلیل، فشار آب بیرون از لایه‌های ممبران باید از فشار آب درون ممبران متفاوت باشد تا عملیات تصفیه آب صورت گیرد. میزان فشار آب در زمان ورود به فیلتر ممبران، باید حداقل ۵۰ PSI باشد که وظیفه‌ی تامین این میزان فشار، به عهده‌ی پمپ آب دستگاه است که با استفاده از برق، می‌تواند فشار آب را به ۵۰ PSI برساند و در نهایت آب از فیلتر ممبران عبور می‌کند.
چنانچه این مراحل به درستی انجام شود، آب خروجی از فیلتر ممبران، پاکیزه‌ترین آب تصفیه شده خواهد بود که این موضوع، علت گران قیمت‌تر بودن دستگاه‌های اسمز معکوس نسبت به سایرین می‌باشد.

اجزای تشکیل دهنده‌‌ی پمپ آب

پمپ‌ها دارای دو بخش هستند که معمولا به آن‌ها هد (کله پمپ یا کلگی) و موتور الکتریکی (سرپیچ) گفته می‌شود و از متصل نمودن این قسمت‌ها به یکدیگر، بدنه‌ی پمپ تشکیل خواهد شد که در ادامه به طور مختصر به شرح هر کدام از آن‌ها خواهیم پرداخت.

1. هد یا کله پمپ:

هد پمپ آب

همانطور که در مطلب فوق اشاره شد، یکی از بخش‌های اصلی دستگاه تصفیه آب، پمپ این دستگاه است که از اجزای مهم آن، می‌توان به هد یا کله پمپ اشاره نمود. این قسمت، از تعدادی بلبرینگ و دیافراگم تشکیل شده که نیروی چرخش الکتروموتور پمپ را دریافت و به نیروی رانش آب تبدیل می‌کند. کیفیت این قطعه در میزان فشار آب و دبی خروجی تاثیر مسقیم دارد؛ هر چند که معمولا زودتر از موتور آسیب می‌بیند و نیاز به تعویض خواهد داشت. هدها یا کله پمپ‌ها اکثرا به صورت استاندارد و یکسان طراحی می‌شوند که با برندهای مختلف سازگار و قابلیت نصب بر روی همه برندهای پمپ را داشته باشند.

2. موتور الکتریکی:

موتور پمپ آب

موتور پمپ در مدار دستگاه تصفیه آب، توسط یک آداپتور کوچک تغذیه می‌شود و به وسیله‌ی سوئیچ‌های Low (سوئیچ قطع کننده در فشار پایین) و High (سوئیچ قطع کننده در فشار بالا) روشن و خاموش می‌شود. موتور پمپ‌ تولید کننده نیروی محرکه است و با استفاده از جریان برق، حرکت دورانی ایجاد کرده و این حرکت را از طریق محور وسط به هد پمپ آب انتقال می‌دهد. موتورهای دستگاه تصفیه آب خانگی، معمولا دارای فشارهایی بین ۱۲۰ تا ۱۳۰ PSI هستند و دبی آب این موتورها نیز در حدود ۱ تا ۱.۵ لیتر در دقیقه است.

‌   ‌

شرکت خانواده آب، ارائه دهنده انواع دستگاه تصفیه آب خانگی، صنعتی و نیمه صنعتی و همچنین لوازم جانبی آن‌ها، از همراهی شما عزیزان کمال تشکر را دارد.

مطالب مرتبط: