مشاهده همه 3 نتیجه

نمایش سایدبار
نمایش 12 24 36

انواع تجهیزات استخر، سونا و جکوزی

انواع تجهیزات استخر و جکوزی

تجهیزات استخر، سونا و جکوزی برای سیستم‌ها و استخر، سونا و جکوزی‌های مختلف، دارای تنوع و کارکردهای گوناگونی هستند. در واقع، لوازم و تجهیزات سونا، جکوزی و استخر طیف گسترده‌ای از انواع لوازم تاسیسات را در بر می‌گیرند. این لوازم و تجهیزات، از مجموعه دستگاه‌های تصفیه آب و ضدعفونی کننده آب گرفته تا تامین فشار و گردش آب، گرمایش و رطوبت گیر سالن استخر، سونا و جکوزی‌ را شامل می‌شوند.

با وجود گستردگی تجهیزات و لوازم استخر، سونا و جکوزی‌، می‌توان آن‌ها را به چند دسته‌بندی تقسیم کرد که برخی از این دسته‌بندی‌ها شامل موارد زیر می‌شوند. در ادامه به شرح هر کدام از آن‌ها خواهیم پرداخت.

 • تصفیه آب استخر، سونا و جکوزی
 • ضدعفونی و گندزدایی آب
 • تجهیزات گرمایشی

تجهیزات استخر، سونا و جکوزی – تصفیه آب

با توجه به آسیب‌هایی که آلاینده‌های مضر موجود در آب استخر، سونا و جکوزی‌ بر سلامت بدن انسان وارد می‌کنند، یکی از موارد بسیار مهمی که نمی‌توان آن را نادیده گرفت، تصفیه آب استخر، سونا و جکوزی می‌باشد که لازم است به صورت دوره‌ای نسبت به آن اقدام نمایید. در بسیاری از مواقع، آب استخر کدر و به رنگ سبز مایل شده که این اتفاق بدلیل وجود ذراتی از قبیل جلبک‌ها، باکتری‌ها، مواد شیمیایی و شوینده، مواد آرایشی و بهداشتی و.. در آن است که این ذرات، می‌توانند تاثیرات مضری بر روی پوست و موی انسان ایجاد کنند.

تجهیزات مناسب جهت تصفیه آب استخر، سونا و جکوزی‌ شامل موارد زیر می‌باشند:

 • فیلتر شنی:

تجهیزات استخر و جکوزی - فیلتر شنی

در فیلتر شنی، از سیلیس، شن و سنگ‌ریزه برای زلال‌سازی و تصفیه آب استخر استفاده می‌شود و مکانیزم کار این فیلتر بسیار ساده است. آب آلوده جمع‌آوری شده از استخر، از بالای فیلتر وارد شده و ضمن عبور از لایه‌های مختلف شن و سنگریزه، از قسمت تحتانی فیلتر خارج شده که به این ترتیب، مقدار قابل توجهی از آلودگی‌ها از آب جدا خواهد شد.

 • فیلتر کارتریجی:

تجهیزات استخر و جکوزی - فیلتر کارتریجی

مکانیزم عملکرد این فیلتر مانند فیلترهای تصفیه آب خانگی است. آب ضمن عبور از سطح فیلتر، با جنسی شبیه لایه‌های پارچه‌ای تصفیه می‌شود. سطح در معرض آب، در فیلتر کارتریجی بیشتر از فیلتر شنی می‌باشد؛ به همین دلیل، گرفتگی و کثیفی در فیلترهای کارتریجی در دفعات کمتری نسبت به فیلترهای شنی اتفاق می‌افتد. ضمن اینکه فشار کاری طراحی شده برای فیلترهای کارتریجی، پایین تر از فیلترهای شنی است. با وجود این موارد، معمولا قیمت فیلترهای کارتریجی در مقایسه با فیلترهای شنی بسیار بیشتر می‌باشد.

 • پمپ تصفیه آب استخر:

تجهیزات استخر و جکوزی - پمپ تصفیه آب استخر

زمانی که یک استخر جدید احداث می شود، یکی از مهمترین کارهایی که باید صورت گیرد، انتخاب یک پمپ تصفیه استخر مناسب می‌باشد. ممکن است تصور شود که هر چه پمپ بزرگتری برای استخر انتخاب شود، بهتر است؛ اما این کار علاوه بر تحمیل هزینه بالاتر، باعث خواهد شد تا به فیلتر استخر نیز فشار وارد شده و احتمال آسیب دیدگی در آن و یا عدم فیلتراسیون مناسب آب استخر افزایش پیدا کند. اولویت صاحبان استخر باید تعیین و انتخاب پمپی باشد که بتواند در بازه‌های زمانی مناسب، آب استخر را سیرکوله کرده و پس از عبور از مدار تصفیه، مجدداً آنرا به استخر بازگرداند.

تجهیزات استخر، سونا و جکوزی – ضدعفونی و گندزدایی آب

دغدغه بسیاری از صاحبان استخر، انتخاب سیستم و تجهیزات ضدعفونی مناسب، از میان گزینه‌های بسیاری است که پیش روی آن‌ها قرار دارد. با این حال حقیقت این است که هیچ روشی بهترین روش نیست و برای هر استخر بنا به شرایط خاص آن باید گزینه متفاوتی انتخاب شود. برای انتخاب سیستم و تجهیزات ضدعفونی آب استخر، سونا و جکوزی‌، باید متغیرهای زیادی در نظر گرفته شود، از جمله هزینه‌های اولیه، هزینه‌های نگهداری، شرایط تعمیر و نگهداری، آب و هوا و همچنین تعداد شناگران. در ادامه برخی از تجهیزات مناسب جهت ضدعفونی آب استخر، سونا و جکوزی‌ را عنوان خواهیم کرد.

 • کلرزن شناور:

تجهیزات استخر و جکوزی - کلرزن شناور استخر

کلرزن شناور یکی از ساده ترین لوازمی است که برای ضدعفونی استخرها بوسیله قرص کلر مورد استفاده قرار می‌گیرد. کلرزن شناور بزرگ برای استخرها و با قابلیت قرار دادن قرص کلر بزرگ (سایز 3 اینچی) و کلرزن شناور کوچک برای جکوزی با قرص کلر ریز (سایز 1 اینچی) توصیه می‌شود. مزیت استفاده از کلرزن شناور نسبت به قرار دادن مستقیم قرص کلر در استخر و یا اسکیمر، این است که قرص کلر در کلرزن شناور، به آرامی در آب حل شده و از حل شدن با سرعت بالای قرص کلر در آب جلوگیری می‌کند.

 • کلرزن خطی:

تجهیزات استخر و جکوزی - کلرزن خطی استخر

کلرزن خطی یکی از مهم‌ترین و متداولترین تجهیزاتی است که برای ضدعفونی آب به وسیله قرص کلر مورد استفاده قرار می‌گیرد. کلرزن خطی در مسیر لوله‌کشی مدار تصفیه آب و به عنوان آخرین دستگاه پیش از برگشت آب به استخر قرار گرفته و هدف آن، وارد کردن کلر به مقدار ثابت در آب استخر می‌باشد.

 • ازن ژنراتور:

تجهیزات استخر و جکوزی - ازن ژنراتور استخر

گاز ازن به واسطه خاصیت اکسیدکنندگی بالایی که دارد، مانند سایر مواد ضدعفونی کننده، باکتری‌ها و آلاینده‌های موجود در آب را اکسید می‌کند. مزایای مهم استفاده از گاز ازن برای ضدعفونی آب استخر عبارتند از:

  • خاصیت بالای اکسیدکنندگی و قدرت بالای ضدعفونی
  • کاهش مصرف سایر مواد ضدعفونی کننده از جمله کلر
  • عدم تأثیر روی PH آب
  • افزایش کارایی فیلترها از طریق لخته کردن آلاینده‌ها و ذرات موجود در آب

با وجود تمام این موارد، ازن ناپایدار است و استفاده از آن به تنهایی برای ضدعفونی استخر، توصیه نمی‌شود.

تجهیزات استخر، سونا و جکوزی – تجهیزات گرمایشی

این سری از لوازم و تجهیزات، جهت گرم کردن آب استخر و آب جکوزی تا دمای مناسب مورد استفاده قرار می‌گیرند که برخی از آن‌ها را در ادامه عنوان خواهیم کرد:

 • مبدل حرارتی:

تجهیزات استخر و جکوزی - مبدل حرارتی استخر

مبدل‌های حرارتی، متداول‌ترین تجهیزات گرمایش استخر هستند که پس از دیگ موتورخانه قرار گرفته و بوسیله انتقال حرارت بین آب داغ دیگ و آب استخر، موجب افزایش دمای آب استخر شده و به تدریج آب استخر را گرم می‌کنند. این مبدل‌ها عموما از نوع لوله و پوسته (Shell & Tube) بوده و جنس آن‌ها از استیل، مس، چدن و یا تیتانیوم است که هر کدام ویژگی‌ها و خواص مخصوص به خود را دارند.

 • هیتر گازی:

تجهیزات استخر و جکوزی - هیتر گازی استخر

هیترهای گازی استخر معمولا با گاز طبیعی و یا گاز پروپان کار می‌کنند. هیتر گازی در مدار تصفیه استخر قرار گرفته و آب استخر پس از مکش توسط پمپ تصفیه و عبور از فیلتر شنی، وارد آن می‌شود. با احتراق گاز در محفظه احتراق هیتر گازی و برخورد آن به آب ورودی، به تدریج آب گرم شده و ضمن خروج از دستگاه و چند بار گردش در این مدار، آب استخر گرم خواهد شد. هیترهای گازی برای استفاده کوتاه مدت و گرمایش سریع آب استخر، گزینه بسیار ایده آلی به شمار می‌روند.

 • هیتر برقی:

تجهیزات استخر و جکوزی - هیتر برقی استخر

هیتر برقی یک روش ساده برای گرم کردن آب سونا، جکوزی و استخرهای آب با حجم کم می‌باشد. راحتی و کم بودن فضای اشغال شده توسط آن‌ها، مهم‌ترین مزیت استفاده از هیترهای برقی است. هیترهای برقی معمولا در بازه توان گرمایشی 4 تا 12 کیلو وات تولید شده و قابل تهیه هستند.

 • پکیج گرمایشی:

پکیج‌های گرمایشی استخر ، یکی از بهترین تجهیزات گرمایشی مورد استفاده برای استخرها و جکوزی است. با استفاده از این پکیج‌ها، دیگر نیازی به تجهیز موتورخانه جهت گرم کردن استخر نبوده؛ چرا که معمولا این گرمکن‌ها، تمام تجهیزات مورد نیاز گرمایش را در قالب یک دستگاه فراهم نموده‌اند.

جمع بندی

لوازم و تجهیزات استخر، سونا و جکوزی، بسیار طیف‌های گسترده‌ای دارند که در این مقاله ما به 3 دسته‌بندی تصفیه آب استخر، سونا و جکوزی، ضدعفونی و گندزدایی آب و تجهیزات گرمایشی پرداختیم. هر کدام از این دسته بندی‌ها شامل لوازم و تجهیزاتی هستند مانند فیلتر شنی، فیلتر کارتریجی، پمپ تصفیه، کلرزن شناور، کلرزن خطی، ازن ژنراتور، مبدل حرارتی، هیتر گازی، هیتر برقی و پکیج گرمایشی.

سپاس از همراهی شما عزیزان

‌   ‌

مطالب مرتبط: