نمایش یک نتیجه

نمایش سایدبار
نمایش 12 24 36

اگر در ذهن شما هم این سوالات پیش آمده که آنتی اسکالانت چیست و چه کاربردی دارد، در ادامه‌ی این مطلب با ما همراه باشید.

آنتی اسکالانت‌ (Antiscalant) مواد شیمیایی ضد رسوبی است که در صنعت، جهت پاکسازی سیستم‌های تصفیه آب، پیشگیری از پوسته پوسته شدن غشاء سیستم اسمز معکوس (RO) و جلوگیری از تشکیل رسوب در فیلترهای ممبران‌ صنعتی تزریق می‌گردد. این عملکرد به دلیل وجود نمک، کلسیم، منیزیم و سایر املاح معدنی در آب خام صورت می‌گیرد، چرا که این املاح در حین عبور از غشاء ممبران، سبب ایجاد رسوب شده و به مرور باعث گرفتگی منافذ آن می‌شوند که این مشکل با کاهش راندمان آب خروجی از سیستم تصفیه آب RO همراه خواهد بود.

برای جلوگیری از ایجاد این رسوبات در دستگاه تصفیه آب صنعتی، می‌بایست از Antiscalant استاندارد و مناسب با آب ورودی به سیستم استفاده نمود. از جمله موادی که باعث ایجاد رسوب بر سطح پلی آمید فیلتر ممبران می‌شوند را می‌توان موارد زیر دانست:

 • کربنات کلسیم CaCo۳
 • سولفات کلسیم CaSo۴
 • سولفات باریم BaSo۴
 • سولفات استرونیوم SrSo۴
 • رسوبات سلیکا SiO۲
 • فلوراید کلسیم CaF

ضرورت استفاده از آنتی اسکالانت

همانطور که پیش‌تر اشاره شد، در صورت رسوب گیری فیلتر ممبران، عملکرد سیستم اسمز معکوس با اختلال مواجه خواهد شد و باعث کاهش کارایی غشاءهای سیستم RO در حذف جامدات محلول می‌گردد. در چنین شرایطی، عدم استفاده از Antiscalant مشکلاتی از جمله کاهش راندمان تولید و افزایش TDS خروجی، کاهش میزان دبی خروجی و باز شدن منافذ و پارگی غشاء در اثر تجمع رسوبات را در پی خواهد داشت.

طرز کار آنتی اسکالانت

بدین ترتیب، استفاده صحیح از Antiscalant باکیفیت و تزریق مداوم آن به میزان مشخص، می‌تواند از بروز این مشکلات جلوگیری کند و سبب افزایش طول عمر فیلتر ممبران و کاهش هزینه‌های مربوط به تعویض و شستشوی آن خواهد شد. همچنین با استفاده از Antiscalant، می‌توان کریستال‌ها را از شکل معمولی و عادی خود خارج کرد و رسوبی نرم و غیر چسبنده تولید نمود. علاوه بر این، آنتی‌اسکالانت‌ها بر اساس پایه تشکیل دهنده خود، وظیفه کنترل تشکیل رسوب کربنات کلسیم در شرایط LSI و S&DSI مثبت و کنترل تشکیل سایر رسوبات از جمله سولفات‌ها، فلوئورید، سیلیس و.. در شرایط SR بالاتر از ۱۰۰ % را بر روی ممبرین‌های اسمز معکوس بر عهده دارند.

انواع آنتی اسکالانت

انواع آنتی اسکالانت

آنتی اسکالانت های پایه فسفات:

اغلب آنتی‌اسکالانت‌ها دارای ساختار مولکولی با گروه های عاملی شامل اسيد كربوكسيليک (-COOH) یا فسفات هستند. مولكول‌های پلی اكريل با وزن مولکولی پایین (جرم مولكولي بين 100-5000) شامل چندين گروه عامل اسيد كربوكسيليک هستند و به طور مشترک در بسياری از آنتی‌اسکالانت‌ها مورد استفاده قرار می‌گيرند. اين نوع از Antiscalant، در جلوگيری از تشكيل سولفات و كربنات جزء بهترين‌ها هستند، اما خاصيت پراكنده‌سازی آنها محدود می‌باشد. هگزا متا فسفات سديم (SHMP)، يكی از موادی است كه به عنوان Antiscalant انتخاب می‌شود، زيرا علاوه بر نقش بازدارندگی خوبی که دارند، ارزان قيمت‌تر نیز می‌­باشد.

از جمله معایب اين ماده، ناپايداری و انحلال دشوار آن در آب است. در حقيقت اگر SHMP هر سه روز مجددا به هم زده نشود، هگزا متا فسفات، به فسفات هيدروليز می‌شود كه در PH خنثی با كلسيم تركيب شده و فسفات تشكيل می‌دهد. همانطور که در مطالب فوق اشاره شد، نمک می‌تواند موجب گرفتگی غشاء سيستم شود. استفاده از هگزا متا فسفات به عنوان يک Antiscalant برای سيستم‌های RO به دليل وابستگی زياد آن به مصرف صحيح، عموميت پيدا نكرده است.

آنتی اسکالانت پایه پلیمر:

این نوع از آنتی‌اسکالانت‌ها دارای وزن مولکولی بالایی هستند و قدرت رسوب زدایی انواع رسوبات از جمله رسوبات کربناتی و سولفاتی را دارا می‌باشند. Antiscalant پایه پلیمری، جهت جلوگیری از ایجاد رسوب در آب‌های دریا، آب‌های لب شور و نیز آب‌هایی با سختی بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد. از ویژگی‌های این نوع Antiscalant می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • غلظت بالایی دارد.
 • اجازه رسوب گذاری به هیچ نوع رسوب کربناتی و فسفاتی را نمی‌دهد.
 • جهت طیف وسیعی از آب‌ها از جمله آب دریا، آب شور چاه‌ها، آب‌های سخت شیرین و آب‌های با سختی زیر 1000ppm استفاده می‌گردد.
 • به علت قدرت بالای کیلیت کنندگی (chelating agent) عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهد.
 • نرخ خوردگی بسیار پایین‌تری دارد.
 • غیر سمی بوده و مشکلاتی اعم از مشکلات پوستی و تنفسی ایجاد نمی‌کند.
 • عملکرد خوب پراکنده کنندگی (dispersant) در برابر رسوبات کربناتی و سولفاتی دارد.
 • نیاز به شستشوی ممبرین را در فاصله زمانی طولانی تری فراهم می‌کند.
 • احتمال تشکیل جلبک و آلاینده‌های زیستی را به مقدار زیادی کاهش می‌دهد.

میزان تزریق آنتی اسکالانت

میزان تزریق انواع Antiscalant به پارامترهایی همچون آنالیز آب، میزان دبی، دما، pH، میزان ریکاوری سیستم، منبع آب، نوع ممبرین و نحوه آرایش ممبرین‌ها بستگی دارد. به طور معمول میزان تزریق آنتی‌اسکالانت‌ها در محدوده‌ی 3-6ppm می‌باشد.

ردیف کد Antiscalant موارد مصرف دوز مصرف توضیحات
1 APA70 آب دریا (sea water) 3-6ppm هر یک لیتر Antiscalant APA70 را در 10 لیتر آب R.O حل و با دوز 3-6 میلی گرم در لیتر توسط دوزینگ پمپ تزریق گردد.
2 APA69 آب لب شور 3-6ppm هر یک لیترAntiscalant  APA69 را در 10 لیتر آب R.O حل و با دوز 3-6 میلی گرم در لیتر توسط دوزینگ پمپ تزریق گردد.
3 APA61   آب های شور     1000ppm+ 3-6ppm هر یک لیتر Antiscalant APA61 را در 20 لیتر آب R.O حل و با دوز 3-6 میلی گرم در لیتر توسط دوزینگ پمپ تزریق گردد.
4 APA56 آب های با سختی 1000ppm- 3-6ppm هر یک لیتر Antiscalant APA56 را در 20 لیتر آب R.O حل و با دوز 3-6 میلی گرم در لیتر توسط دوزینگ پمپ تزریق گردد.

شرکت خانواده آب، ارائه دهنده انواع دستگاه تصفیه آب خانگی، صنعتی و نیمه صنعتی و همچنین لوازم جانبی آن‌ها، از همراهی شما عزیزان کمال تشکر را دارد.

مطالب مرتبط: